Comuna Măstăcani, Județul Galați

Comunicări recente

Revista școlii

Dragi colegi, elevi și părinți,

Am deosebita plăcere să vă anunț, în calitate de profesor coordonator, că entuziaștii și talentații elevi ai clasei a VII-a au răspuns prompt și pozitiv la inițiativa prof. de limba română și astăzi, după trei săptămâni de muncă, sunt autorii proiectului de echipă: Atitudini și metamorfoze, o revistă lunară a Școlii Gheorghe Poalelungi, Măstăcani. Nu știu care a fost imboldul acestei acțiuni. Poate dorința și obișnuința  de a lucra în echipă,  de a realiza activități extrașcolare  care ne lipsesc din cauza restricțiilor impuse de pandemie.  Poate însăși această stare de relativă izolare a scos la suprafață abilitățile creative ale elevilor și nevoia de comunicare cu și pentru ceilalți.

8 Martie 2021, o zi cu o reală semnificație și o încărcătură emoțională deosebită, este ziua pe care colectivul de redacție a ales-o special pentru a publica primul număr al revistei pe site-ul școlii, în semn de recunoștință față de neprețuitele mame și doamnele profesoare. La mulți ani de Ziua Femeii! și La mulți ani revistei!

Așteptăm sugestii, articole, dar,  mai ales,  colaboratori pentru a dezvolta și a continua acest proiect.

Prof. Lungu Carmen Valerica